Organizacja baskijskich separatystów ETA jest gotowa do rozmów z nowym hiszpańskim rządem kierowanym przez lidera socjalistów Jose Luisa Rodrigueza Zapatero. Rzecznik socjalistów natychmiast odrzucił ofertę terrorystów.

To nieoczekiwane oświadczenie opublikowała baskijska internetowa gazeta - "Gara". ETA stwierdza w nim, że nie rezygnuje z walki o niepodległość Kraju Basków, ale gotowa jest osiągnąć ten cel w drodze rokowań z rządem Hiszpanii. Terroryści zastrzegli jednak, że nie będzie oznaczać to rezygnacji separatystów z walki zbrojnej.

Socjaliści natychmiast odrzucili ofertę. Nie przywiązujemy wagi do komunikatu ETA, będącej ugrupowaniem terrorystycznym - oświadczył rzecznik hiszpańskiego premiera-elekta, cytowany przez agencję Reutera.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat w zamachach organizowanych przez baskijskich terrorystów zginęło 800 osób. ETA była początkowo oskarżana o zorganizowanie zamachów w Madrycie 11 marca, w których zginęło ponad 200 osób. Dopiero później przyznano, że dowody wskazują raczej na terrorystów islamskich.

15:15