Do marszałek Sejmu trafiło już 5 wniosków o odebranie immunitetu posłom łamiącym przepisy ruchu drogowego. Jak informuje reporter RMF FM Mariusz Piekarski, dwa z nich dotyczą posła Platformy Obywatelskiej Pawła Suskiego. "Dżizys krajst, takie jest prawo. Innych nie chroni immunitet. Przykro mi" - mówi sam poseł w rozmowie z reporterem RMF FM.

Posłuchaj buńczucznych odpowiedzi Pawła Suskiego!

Jak mówił Mariuszowi Piekarskiemu poseł Suski: chroni go immunitet i już. Parlamentarzysta PO odesłał do Inspekcji Transportu Drogowego informację, że jest posłem i nie może być ukarany - mimo dowodu z fotoradaru.

Jak buńczucznie tłumaczył naszemu reporterowi, nic w tym dziwnego, skoro takie jest prawo. Dżizys krajst, innych nie chroni immunitet. Takie jest prawo! Przykro mi - mówił Mariuszowi Piekarskiemu.

Z kolei inni "nietykalni" pamiętają błysk z fotoradaru, ale mandatu od ITD - już nie. Jednym z nich jest poseł Stanisław Żmijan z PO, którego sprawa jest już na biurku marszałek Kopacz. Zrobiono mi zdjęcie o wpół do trzeciej nad ranem, kiedy w Warszawie było pusto - tłumaczy.

Najbardziej kuriozalne tłumaczenie znalazł jednak poseł Wojciech Pękalski z Ruchu Palikota. Stwierdził on, że służby celowo polują na niego z radarami, by pozbawić go prawa jazdy i utrudnić pełnienie mandatu. W sposób permanentny jestem inwigilowany przez samochody nieoznakowane. Będę więc jeździł pociągiem - powiedział reporterowi RMF FM. Nie możemy nie zauważyć, że byłoby to z korzyścią dla innych kierowców, bo poseł Pękalski tylko w styczniu zaliczył trzy zdjęcia z fotoradaru i jedną kontrolę drogówki, gdy przekroczył prędkość o ponad 70 km/h.

Łamią przepisy na potęgę


Tylko w styczniu aż 15 parlamentarzystów złamało przepisy drogowe. W sumie dostali 20 mandatów. Imienną listę "piratów z Wiejskiej" ujawnił wczoraj reporter RMF FM, Mariusz Piekarski.

Absolutnym rekordzistą jest poseł Wojciech Penkalski z Ruchu Palikota. Tylko w styczniu fotoradar ustrzelił go 3 razy. Do tego raz zatrzymała go drogówka.

Poza nim mandaty z fotoradarów otrzymali: Janusz Dzięcioł z PO, Tomasz Makowski z RP, Zbigniew Matuszczak z SLD, Maciej Banaszak z RP, Mirosław Pawlak z PSL, Maria Zuba z PiS, Wojciech Zubowski z PiS, Krzysztof Lipiec z PiS, Jacek Żalek z PO, Janusz Palikot z RP, Stanisław Żmijan z PO (dwukrotnie), Paweł Suski z PO (dwukrotnie) i Grzegorz Sztolzman z PO. Mandat z kontroli radarowej drogówki otrzymał natomiast europoseł Jacek Kurski.