Senat nie zgodził się w środę na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. Najważniejsza z wprowadzonych w Senacie poprawek, to wydłużenie okresu wejścia w życie przepisów dotyczących zniesienia hodowli zwierząt futerkowych o 2,5 roku i zakazu uboju religijnego bydła na eksport - o 5 lat, czyli do grudnia 2025. Ustawa o ochronie zwierząt z przyjętymi senackimi poprawkami trafi teraz do Sejmu.

Senatorowie poparli w środę poprawkę zgłoszoną przez PiS zakładająca, że bez ograniczeń możliwy będzie ubój rytualny drobiu, czyli rozwiązanie zaproponowane ostatnio przez rząd.

Senatorowie przyjęli też poprawkę zgłoszoną przez senatora KO Marka Borowskiego, która przewiduje, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 31 lipca 2023 r., a ubój rytualny na obecnych zasadach - do 31 grudnia 2025 r.

Zgodnie z tą poprawką, po wejściu w życie przepisów noweli podmiotom prowadzącym wygaszaną działalność przysługiwałoby roszczenie skierowane do Skarbu Państwa o odszkodowanie za poniesioną szkodę wynikającą z konieczności dostosowania się do nowych przepisów. Wnioski w sprawie rekompensat będzie rozpatrywał minister rolnictwa, a od jego decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Za tą poprawką autorstwa senatora Borowskiego głosowało 50 senatorów, 42 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Poparcie uzyskała także kolejna poprawka autorstwa Borowskiego, wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz regulująca tę kwestię.

Senatorowie nie poparli natomiast m.in. poprawki złożonej przez senatorów PSL i PiS o wykreślenie z noweli zapisów ograniczających ubój rytualny.

Za przyjęciem ustawy z przyjętymi poprawkami opowiedziało się 76 senatorów, 11 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Senat nie zgodził się w środę na odrzucenie w całości nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Za wnioskiem o odrzucenie ustawy, wniesionym przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zagłosowało 24 senatorów, 64 było przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu, a trzech nie głosowało.

Bunt PiS w Senacie. Komisja rolnictwa za odrzuceniem "Piątki Kaczyńskiego"

Za rekomendacją Senatowi odrzucenia noweli ustawy o ochronie zwierząt opowiedziała się w poniedziałek komisja rolnictwa i rozwoju wsi.

Wniosek o odrzucenie nowelizacji złożył senator Ryszard Bober (PSL); poparło go dwóch Koalicji Obywatelskiej i wnioskodawca. Wnioskowi nie sprzeciwił się żaden z senatorów PiS, pięciu było za.

Przewodniczący komisji i senator PiS Jerzy Chróścikowski przedstawiając sprawozdanie mówił do kolegów z Prawa i Sprawiedliwości, że zakaz uboju rytualnego to nie tylko miliardowe straty, ale i koszty wygaszenia całej branży: "Po co pieniądze z budżetu wydawać... Nieporozumienie w takim wielkim kryzysie".

Senatorom PiS nie podoba się też tworzenie nowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Argumentowali, że taką instytucję można wydzielić z weterynarii i nie ma potrzeby tworzenia nowej.

"Piątka dla zwierząt", to flagowy projekt Jarosława Kaczyńskiego, zakładający m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego. Temu sprzeciwiają się rolnicy i hodowcy, którzy już kilkukrotnie organizowali protesty, blokując miasta.