Debata o praworządności w Polsce odbędzie się w Parlamencie Europejskim już w ten poniedziałek o godz. 17.30 - dowiedziała sie brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Głosowanie nad krytycznym wobec stanu państwa prawa w Polsce raportem Lopeza Augilara zaplanowano na czwartek. Takie są uzgodnienia najwazniejszych frakcji europarlamentu, które potwierdziła Konferencja Przewodniczących wszystkich frakcji.

Debata o praworządności w Polsce odbędzie się w Parlamencie Europejskim już w ten poniedziałek o godz. 17.30  - dowiedziała sie brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Głosowanie nad krytycznym wobec stanu państwa prawa w Polsce raportem Lopeza Augilara zaplanowano na czwartek. Takie są uzgodnienia najwazniejszych frakcji europarlamentu, które potwierdziła Konferencja Przewodniczących wszystkich frakcji.
Flagi Polski i Unii Europejskiej /Mateusz Marek /PAP

Informację o terminach debaty i głosowania potwierdził w rozmowie z RMF FM rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch Guillot.

Jak już wcześniej informowaliśmy, raport ma zostać zaostrzony i zaktualizowanyAguilar przekazał, że "sytuacja w Polsce jest bardzo niepokojąca i niestety pogorszyła się jeszcze bardziej w ciągu lata, wraz z eskalacją mowy nienawiści i brutalności policji wobec osób LGBTI".

Hiszpański eurodeputowany powiedział też, że wycofanie się przez Polskę z konwencji stambulskiej "byłoby poważnym krokiem wstecz w walce z przemocą na tle płciowym".

Z ustaleń korespondentki RMF FM wynika, że nowe zastrzeżenia mają się znaleźć w poprawkach do raportu. Eurodeputowani innych grup politycznych także chcą podczas debaty poruszyć kwestię traktowania w Polsce osób LGBTI.

Szefowie 4 grupy politycznych - liberalnej, socjaldemokratycznej, chadeckiej i Zielonych - wysłali wspólny list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Wzywają w nim, aby ustalono mocny mechanizm uzależniający wypłaty z unijnego budżetu od przestrzegania zasad państwa prawa.

Opracowanie: