Rozpieszczają nas, świetnie gotują i zawsze służą zbiorem życiowych mądrości. To tylko niektóre z zalet babć i dziadków. Na co dzień często brakuje czasu, by powiedzieć im, jak bardzo są nieocenieni. Są jednak dwa szczególne dni w roku, kiedy jest ku temu niezwykła okazja.

Zobacz również:

Odpowiednio 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pomysł zarówno na pierwsze, jak i na drugie z tych świąt zrodził się stosunkowo niedawno. Inicjatywa ustanowienia Dnia Babci w Polsce pojawiła się w tygodniku "Kobieta i życie" w 1964 roku. Już rok później zaczął je popularyzować "Express Poznański". W 1966 roku również "Express Wieczorny" ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Tradycja obchodzenia Dnia Dziadka powstała trochę później, bo w latach 80.

W Polsce te szczególne święta - w przypadku małych wnuków - celebruje się na akademiach szkolnych przepełnionych okolicznościowymi wierszykami i piosenkami. O tych wyjątkowych dniach nie zapominają jednak i dorośli. Z ich okazji odwiedzają dziadków, składają im życzenia i obdarowują prezentami. 

Tradycja nie tylko polska

Warto podkreślić, że rolę dziadków docenia się na całym świecie, nie tylko w Polsce. Dość burzliwą historię ma to święto w USA. O jego wprowadzenie zaapelowała gospodyni domowa - Marian Lucille Herndon McQuade, pochodząca z Zachodniej Wirginii. Początkowo udało się wprowadzić je tylko w rodzinnym stanie - w 1973 roku. Świętem ogólnonarodowym ustanowił je pięć lat później prezydent Jimmy Carter.

Dzień dedykowany babciom obchodzi się także od 1987 roku we Francji. W przypadku babć przypada on na pierwszą niedzielę marca, a dziadków - w pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą święta była marka Le Café Grand'Mère.

Z kolei włoskie święto babć i dziadków, czyli La Festa dei nonni przypada na 2 października i zostało ustanowione w 2005 roku. Data ta została wybrana nieprzypadkowo. Tego dnia bowiem w kościele katolickim przypada święto Świętych Aniołów Stróżów. 

Dzień Babci i Dziadka obchodzi się także w pierwszą niedzielę listopada w Australii. Jednak stosunkowo od niedawna, bo od 2010 roku. Święto wprowadzono także w Estonii w 2010 roku. Obchodzi się je w drugą niedzielę września.