Wizytę w Londynie rozpoczął dziś libijski szef dyplomacji, Mohamed Adberahman Chalgam. Brytyjczycy nie kryją, że przyjazd ministra to pierwszy krok do przygotowania podróży do Libii premiera Tony'ego Blaira.

Bez wątpienia mamy do czynienia z historycznym faktem: to pierwsza od ponad 20 lat wizyta na tym szczeblu. Przyczyniła się do tego śmiała i odważna deklaracja Libii, złożona z końcem ubiegłego roku - mówił Jack Straw, brytyjski minister spraw zagranicznych.

Pod koniec ubiegłego roku Trypolis ogłosił, że pozbędzie się broni chemicznej i biologicznej oraz zaprzestanie prac nad skonstruowaniem broni jądrowej. Później Libia wpuściła do siebie inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Nie tylko Brytyjczycy starają się ułatwić Libii powrót do wspólnoty międzynarodowej. Dziś Trypolis odwiedził włoski premier Silvio Berlusconi, który spotkał się z Muammarem Kadafim.

Libia przez wiele lat była krajem sponsorującym terroryzm, a libijscy agenci służb specjalnych dokonali zamachów na samoloty pasażerskie amerykańskich i francuskich linii lotniczych. W ubiegłym roku władze w Trypolisie zgodziły się wypłacić odszkodowania rodzinom ofiar tych ataków.

19:20