W porcie w Rijece na Półwyspie Istria rozpoczęła się setna zagraniczna podróż Jana Pawła II. W czasie swej 5 pielgrzymki papież odwiedzi w sumie pięć miast - po Rijece uda się do Dubrownika. W czasie powitania na lotnisku Jan Paweł II życzył Chorwatom szybkiej realizacji ich europejskich marzeń.

Z lotniska do centrum miasta, gdzie witały go tysiące Chorwatów, papież popłynął katamaranem. Podróż celowo odbywała się właśnie w taki sposób, żeby Jan Paweł II mógł się nacieszyć pięknymi pejzażami tej części Bałkanów.

W ciągu 25 lat pontyfikatu papież odwiedził w sumie 129 krajów. Obliczono, że w podróżach poza Watykanem papież spędził ponad 2,5 roku. Przemierzył w tym czasie ponad milion kilometrów, co stanowi trzykrotną odległość Ziemi od Księżyca.

To czysty przypadek, że setna podróż to pielgrzymka do Chorwacji. Jednak Chorwaci są z tego powodu bardzo dumni. Ten w większości katolicki kraj ciągle jeszcze nie zaleczył wszystkich ran wojny. Serbowie i Chorwaci ciągle czują do siebie niechęć.

Papież przyjechał, by mówić o pojednaniu między grupami narodowościowymi, mieszkającym w Chorwacji i o tolerancji. Wezwie też do duchowej i demograficznej odnowy kraju. Tutejszy rząd liczy także na poparcie przez papieża chorwackich dążeń do UE.

Jan Paweł II nie zawiódł oczekiwań Chorwatów i już w czasie powitanie na lotnisku życzył im szybkiej realizcji ich europejskich marzeń.

23:50