Jest akt oskarżenia w sprawie byłego senatora z Pomorza Waldemara B. - dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. W kwietniu polityk, związany w przeszłości z PiS, został zatrzymany po tym, jak jeden z kierowców uwiecznił na filmie mężczyznę ciągnącego za swoim samochodem psa, przywiązanego do haka holowniczego. Okazało się, że za kierownicą siedział właśnie Waldemar B.

Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego w Kościerzynie. Jak przekazała RMF FM rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, finalnie nie zmieniła się treść zarzutów, którymi na początku śledztwa objęty został były senator.

Waldemar B. oskarżony został zatem o znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem, którego skutkiem była śmierć tego zwierzęcia.

NIE PRZEGAP: Były senator Waldemar B. odwołany z funkcji członka Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego

Według ustaleń śledczych Waldemar B. przywiązał zwierzę do haka holowniczego samochodu, ruszył i zwiększał prędkość tak, że pies nie nadążył, przewrócił się i był ciągnięty za autem.

Podczas sekcji zwłok ustalono, że zwierzę doznało poważnych obrażeń narządów wewnętrznych.

Był członkiem rady organizującej szkolenia dotyczące dobrostanu zwierząt

Waldemar B. był w ostatnim czasie przedstawicielem ministra rolnictwa i rozwoju wsi w Społecznej Radzie Doradztwa Rolniczego przy Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Organizuje ona m.in. szkolenia dla rolników dotyczące dobrostanu i ochrony zwierząt.

Jak usłyszał dziennikarz RMF FM w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szef resortu Grzegorz Puda zdecydował o odwołaniu B. z funkcji członka Rady Społecznej. 

Waldemar B. w wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał mandat senatora z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W lutym 2018 r., po serii antysemickich wpisów w mediach społecznościowych, został zawieszony przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii i został senatorem niezrzeszonym. 

W wyborach w 2019 r. Waldemar B. starał się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego, ale nie dostał się do parlamentu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Były senator PiS z zarzutem znęcania się nad psem. Jest decyzja ws. aresztu

Opracowanie: