Coraz więcej wskazuje na to, że amerykański prezydent może dotrzymać danego w grudniu słowa i doprowadzić do zniesienia wiz dla Polaków - twierdzi "Rzeczpospolita".

Administracja Baracka Obamy przedstawiła rozwiązanie, które umożliwi rozszerzenie programu bezwizowego na państwa takie, jak Polska. Dzięki połączeniu baz danych dotyczących imigracji, zagrożenia terrorystycznego i przestępczości, można łatwo sprawdzić, kto nielegalnie przedłużył pobyt w USA.

To pierwszy od dawna pozytywny krok w tej sprawie - powiedział "Rzeczpospolitej" Edward Alden, ekspert ds. imigracji w Council on Foreign Relations. Przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA uważają, że system spełnia standardy wyznaczone przez Kongres. Teraz trzeba tylko przekonać członków Kongresu, że jest on niezawodny i pozwala na rozluźnienie kryteriów dla kandydatów do programu bezwizowego.

Eksperci twierdzą, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Polacy mogliby zacząć latać do Ameryki bez wiz na przełomie lat 2012 i 2013.