"Już po 14 grudnia będziemy rozmawiać z koalicjantami, z ludźmi z którymi razem tworzymy Koalicję Obywatelską, żeby nasz kandydat czy kandydatka byli także kandydatami całej Koalicji Obywatelskiej. Nie tylko Platformy Obywatelskiej, ale także wsparci przez sprzymierzonych naszych sojuszników, członków Koalicji Obywatelskiej" – stwierdził we Wrocławiu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna odnosząc się do wyborów prezydenckich. "To jest dobra formuła, formuła rozmowy, debaty, także o trudnych tematach, o wizji państwa" – ocenił.

Schetyna wziął udział w sobotę we Wrocławiu w konferencji prasowej, która odbyła po spotkaniu Jacka Jaśkowiaka, jednego z kandydatów w prezydenckich prawyborach, z dolnośląskimi działaczami. Wyjaśnił, że 14 grudnia 700 elektorów PO na konwencji wybierze kandydata, który wystartuje w wyborach prezydenckich. Tydzień wcześniej zaplanowano debatę pomiędzy kandydatami w prawyborach Małgorzata Kidawą-Błońską oraz Jackiem Jaśkowiakiem.

To nie są klasyczne prawybory, bo są zamknięte w tej części elektoralnej Platformy Obywatelskiej, ale zapraszamy też bardzo szeroko. Rozmawiamy o wszystkim, mówimy o przyszłości samorządu - tłumaczył Schetyna. Mało kto jest tak doświadczonym politykiem samorządowcem jak Jacek Jaśkowiak, który może o tym mówić. Mówimy o wizji państwa, o Polsce 2020, 2030, 2040, bo dzisiaj takie są wyzwania, które stoją przed polską polityką - dodał.


W Polsce w kampanii wyborczej musimy potrafić rozmawiać ze sobą, rozmawiać o najważniejszych rzeczach. I to bez złych emocji, których na co dzień jest bardzo wiele. I te wybory muszą temu służyć. I zaczynamy od tej otwartej debaty w Platformie Obywatelskiej - oświadczył lider PO.

Jacek Jaśkowiak podziękował za spotkanie z działaczami PO we Wrocławiu. Pytany przez dziennikarzy o tematykę spotkania podkreślił, że była ona bardzo szeroka.

Od spraw światopoglądowych, poprzez politykę zagraniczną, obronność, ale też te wyzwania związane z klimatem, ze smogiem. Były też pytania dotyczące kwestii socjalnych, ale też i traktowania przedsiębiorców - wyliczał.