​Funkcjonariusze ABW zatrzymali Bartosza Kramka, przewodniczącego Rady Fundacji Otwarty Dialog oraz prezesa zarządu spółki konsultingowej Silk Road Biuro Analiz i Informacji - poinformowała PAP Prokuratura Regionalna w Lublinie. Usłyszy on zarzuty poświadczenia nieprawdy i wyprania ponad 5 mln złotych.

Funkcjonariusze ABW zatrzymali aktywistę Bartosza Kramka. To przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog oraz prezes zarządu spółki konsultingowej Silk Road Biuro Analiz i Informacji. 

Jak twierdzi ABW i Prokuratura Regionalna w Lublinie, Kramek miał wystawić 46 fałszywych faktur VAT na rzecz 11 podmiotów zagranicznych. Te dokumenty, na kwotę 5 milionów 300 tysięcy złotych, miały potwierdzać wykonanie przez jego spółkę usług konsultingowych, gdy w rzeczywistości - jak przekonują śledczy - do realizacji żadnych z deklarowanych usług nie doszło. Prokuratura twierdzi też, że zatrzymany, chcąc ukryć pochodzenie pieniędzy, przelał je między innymi na konta swej Fundacji Otwarty Dialog

Jak usłyszał reporter RMF FM Krzysztof Zasada - przesłuchanie Bartosza K. jeszcze się nie zaczęło. Ma być on przewieziony teraz do prokuratury w Lublinie.

Działalność Kramka

Zatrzymany Bartosz Kramek był organizatorem misji obserwacji i wsparcia ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego w trakcie EuroMajdanu na przełomie 2013 i 2014 rok. Od 2009 roku zaangażowany we wsparcie na rzecz demokracji, rządów prawa i praw człowieka w krajach byłego ZSRR.