Wszyscy, którzy skończyli dwadzieścia lat, będą mogli skorzystać z nowego programu bezpłatnych badań medycznych pod hasłem "Moje zdrowie" - ustalił reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. Ten program wiosną ma zastąpić obecny pakiet Profilaktyka 40+.
Nowy program badań profilaktycznych pod hasłem "Moje zdrowie" ma według aktualnych planów zacząć działać od 1 maja. Chętni będą bezpłatnie wykonać podstawowe badania, na przykład morfologię krwi. Potem im starsza będzie konkretna osoba, tym lista zalecanych badań dostępnych w ramach pakietu ma być dłuższa. Osoby między 20. a 59. rokiem życia będą mogły zgłaszać się na badania raz na pięć lat, a osoby w wieku 60+ - raz na trzy lata. Tak wynika z założeń nowego programu, do których dotarł nasz reporter.
Na przykład kobiety, które mają co najmniej dwadzieścia pięć lat, będą miały zalecane badanie cytologiczne. Zgodnie z planowaną zmianą przepisów i rozporządzeniem, którego treść jest konsultowana, może być to na pierwszym etapie nowoczesne badanie molekularne HPV-DNA. Zgodnie z ideą nowego programu, jeśli wynik badania będzie niepokojący, ten nowy pakiet ma od razu zapewnić termin konsultacji z lekarzem, najczęściej w podstawowej opiece zdrowotnej.
Jak ustalił reporter RMF FM, zakładana granica dwudziestu lat wynika z tego, że w dziewiętnastym roku życia jest ostatni obowiązkowy bilans zdrowia. Duże badania profilaktyczne robiłam ostatnio rok temu. Ale ostatnio byłam przeziębiona i lekarz zlecił mi badania krwi, muszę się na nie wybrać. Generalnie na co dzień brakuje czasu na badania, jest wiele innych pilnych rzeczy. Może ten program coś zmieni? - mówią osoby w wieku 20+, które nasz reporter spotkał w Warszawie.
Do końca kwietnia 2025 roku można korzystać z programu Profilaktyka 40+, mimo że Ministerstwo Zdrowia zapowiadało już koniec tego programu. Pod koniec ubiegłego roku został on jednak przedłużony. Jak dowiedział się nieoficjalnie nasz dziennikarz, rozważane jest kolejne przedłużenie tego programu. Wszystko zależy od tego, czy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy uda się dopracować szczegóły nowego programu "Moje zdrowie". Zajmuje się tym jeden z zespołów powołanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Obecnie na badania w ramach pakietu Profilaktyka 40+ można zapisać się na Internetowym Koncie Pacjenta. Prawo do tego ma każdy, kto ma ukończone czterdzieści lat, czyli także osoby w wieku siedemdziesięciu, osiemdziesięciu czy nawet stu lat. Z badań można skorzystać raz na dwanaście miesięcy.
Resort zdrowia zapowiadał też, że wiosną w życie wejdą zmiany w badaniach medycyny pracy. Pakiet tych badań ma być rozszerzony między innymi o obowiązkowy lipidogram, czyli badanie poziomu cholesterolu oraz obowiązkowe badanie poziomu kreatyniny. Jak ustalił nasz reporter, prace nad tymi zmianami trwają. Pod znakiem zapytania są techniczne rozwiązania, które mają zapewnić specjalistom medycyny pracy dostęp do tzw. systemu P1, czyli do zasobów cyfrowych z informacjami na temat pacjentów oraz indeksów ich dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej.