2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ma przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. Tego dnia biało-czerwone barwy pojawiają się nie tylko na budynkach rządowych, czy użyteczności publicznej, ale także Polacy chętnie wywieszają je na swoich balkonach.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku.

Dlaczego 2 maja?

W 2004 r. Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie dodali przepis pozwalający wszystkim używać biało-czerwonych barw nie tylko w czasie oficjalnych świąt państwowych. Wtedy też 2 maja ustanowiono Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Data 2 maja wybrana została nieprzypadkowo. Jednym z powodów było wspomnienie czasów PRL, kiedy to władze, walcząc z przejawami oddolnego patriotyzmu, nakazywały zdejmowanie flag po święcie 1 maja, tak aby nie pozwolić Polakom czcić rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Biało-czerwone barwy

Obecnie przepisy mówią o tym, że "barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego".

Natomiast flagą państwową jest "prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie". Może być także flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą, tej drugiej wersji mogą używać tylko oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, oraz polskie statki morskie jako banderę.

Parametry braw narodowych są precyzyjnie opisane językiem technicznym.