Rząd zapowiedział przeznaczenie 13 miliardów złotych na szeroko zakrojony Program Modernizacji Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa na lata 2026-2029. Premier Donald Tusk podkreślił, że "bezpieczeństwo to nie słowa, tylko działania i pieniądze", ogłaszając decyzję o finansowaniu programu, który ma na celu nie tylko remonty i inwestycje, ale również znaczącą poprawę bazy szkoleniowej.

W ramach nowego programu modernizacji planowane jest wybudowanie 130 nowych obiektów, w tym komend powiatowych policji i PSP, budynków dla jednostek ratownictwa PSP, a także nowych inwestycji w Straży Granicznej i SOP. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek zaznaczył, że szczególny nacisk zostanie położony na poprawę stanu technicznego bazy szkoleniowej. To ma mieć bezpośredni wpływ na poprawę warunków pracy funkcjonariuszy.

Co się zmieni?

Program przewiduje zakup ponad 3 tys. nowych pojazdów dla wszystkich formacji, nowoczesne uzbrojenie, sprzęt techniki specjalnej oraz śmigłowce dla Straży Granicznej. 

Duże środki zostaną również przeznaczone na informatyzację i ochronę informacji, z wydatkiem 1,5 mld złotych w samej policji i ponad 2 mld złotych łącznie dla wszystkich formacji. Łączność to klucz z punktu widzenia sprawnego działania naszych służb w sytuacji zagrożenia - podkreślił Mroczek.

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zwrócił uwagę na wzrost finansowania o około 3 mld złotych w porównaniu z poprzednim programem modernizacji. 

Około 10 mld złotych z zapowiedzianej kwoty ma zostać przeznaczone na zakupy sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia. Planowane jest również zwiększenie liczby etatów, w tym 500 dla nowych funkcjonariuszy w służbie kontraktowej Straży Granicznej oraz 1 tys. etatów strażaków w Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejna odsłona inicjatywy

Program Modernizacji na lata 2026-2029 jest już czwartą edycją inicjatywy, która do tej pory przyczyniła się do budowy i rozbudowy infrastruktury szkół policyjnych, zakupu sprzętu transportowego dla policji, modernizacji sprzętu laboratoryjnego oraz unowocześnienia metod badawczych.

Kontynuacja programu była przedmiotem porozumienia podpisanego w marcu pomiędzy szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych.