Wtorek upłynął pod znakiem protestu pracowników sądów i prokuratur, domagających się podwyżek płac. Protestujący w Warszawie mieli na twarzach teatralne płaczące maski, które według nich mają obrazować ich sytuację. Także we wtorek zarzuty usłyszał Przemysław M., który jest podejrzany o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów miast. CBA z kolei zatrzymało 10 osób podejrzewanych o stworzenie piramidy finansowej. Działo się także w świecie kultury: podjęto historyczną decyzję ws. literackiego Nobla. O czym jeszcze się mówiło? Oto nasze podsumowanie dnia.


Wysłał groźby do prezydentów miast. Przemysław M. przyznał się do zarzutów

Podejrzany o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów miast Przemysław M. przyznał się do wszystkich stawianych mu zarzutów i złożył obszerne wyjaśnienia. Prokurator skierował do sądu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie - poinformowała PAP prok. Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

28-latek usłyszał trzy zarzuty: kierowania gróźb karalnych pod adresem funkcjonariuszy publicznych w celu wymuszenia ich rezygnacji, przygotowywania się do usunięcia Sejmu jako konstytucyjnego organu państwa poprzez gromadzenie niebezpiecznych przedmiotów, mogących mieć charakter militariów, oraz oszustwa na szkodę osoby prywatnej na kwotę poniżej 6 tys. zł.

Mężczyzna jest bezrobotny. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

"Nowa piątka PiS". Morawiecki zdradził źródła finansowania

Nowe propozycje programowe PiS finansowane mają być m.in. ze zmniejszenia luki VAT i ograniczenia luki CIT. Ponadto - według KPRM - niższe podatki od pracy, niższy CIT, mały ZUS, program Polska Bezgotówkowa i technologie ograniczające m.in. przemyt mają w ciągu 2-3 lat przynieść 14-24 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek tzw. mapę drogową realizacji pięciu propozycji, które przedstawiono pod koniec lutego na konwencji PiS. Tak zwana nowa piątka PiS to: wprowadzenie 500+ od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, "trzynastka" dla emerytów, obniżenie kosztów pracy, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. Program ten ma kosztować 30-40 mld zł.

Setki płaczących masek na ulicach stolicy. To pracownicy sądów i prokuratur walczą o podwyżki

Kilka tysięcy pracowników sądów i prokuratur wyszło na ulice Warszawy, domagając się podwyżek płac: w tym roku jeszcze o 450 złotych na rękę.

Na transparentach widać było hasła jak "Dość pracy za grosze" czy "Nie jesteśmy niewidzialni", a na twarzach protestujących... teatralne płaczące maski. To - jak mówili RMF FM pracownicy sądów i prokuratur - ironiczny komentarz do ich sytuacji.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>>

Anna Jaromin: Grozi nam zapaść w sądownictwie

Przedstawicielka związku zawodowego ostrzega, że przez niskie płace brakuje pracowników sądowych, co może poważnie wpłynąć na płynność pracy polskich sądów. Nowi pracownicy nie chcą do nas przychodzić i pracować w naszych instytucjach. Nie ma kto tej pracy realnie wykonywać. To zagraża realnie płynności sądów. Jeżeli ministerstwo w tym momencie nie podejmie żadnych czynności zmierzających ku poprawie tego, grozi nam zapaść w sądownictwie. Zaczynamy już wychodzić na ulice, po to, żeby głośno o tym mówić, żeby ktoś dostrzegł w końcu ten problem. To jest poważny kryzys w sądownictwie, jeżeli mamy na przykład w sądzie okręgowym w Warszawie nieobsadzonych 80 stanowisk urzędniczych - mówi gość Marcina Zaborskiego.

MSWiA powołało nowego szefa Służby Ochrony Państwa

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński  powierzył pełnienie obowiązków komendanta SOP płk. Krzysztofowi Królowi - poinformowało we wtorek MSWiA. Nowy komendant SOP zastąpi gen. bryg. Tomasz Miłkowski, który pod koniec lutego złożył rezygnację.


Prof. Chwedoruk: Źródłem problemów Koalicji Europejskiej jest rywalizacja między Schetyną a Tuskiem

"Mam wrażenie, że głównym źródłem problemów Koalicji Europejskiej nie jest nawet skład międzypartyjny - bo liderzy raczej zaliczają się do pragmatycznych - ale rywalizacja wewnątrz Platformy (Obywatelskiej): między Grzegorzem Schetyną a Donaldem Tuskiem" - ocenił w Porannej rozmowie w RMF FM politolog prof. Rafał Chwedoruk.

Jego zdaniem, obie kampanie wyborcze 2019 ustawi "w olbrzymim stopniu" tzw. piątka Kaczyńskiego.

"Wybory samorządowe pokazały, że elektorat opozycji będzie bardzo mocno zmobilizowany i w komplecie stawi się przy urnach (...) Natomiast Prawo i Sprawiedliwość należy do takich partii, gdzie struktura elektoratu - mimo że ten krąg wyborców bardzo się zróżnicował w ostatnich latach - wciąż jest kręgiem, gdzie przeważają wyborcy z mniejszych ośrodków, mniej zainteresowani polityką, trudniejsi do zmobilizowania. I ci wyborcy muszą otrzymać bardzo jasny, interesujący dla nich komunikat, żeby w ogólne pójść do wyborów - stąd koncentracja na polityce społecznej" - wyjaśnił politolog.

Ocenił również, że "nie ulega wątpliwości", że Koalicja Europejska przetrwa do wyborów parlamentarnych.

"Pytanie, jak się będzie nazywała i kto będzie miał w niej możliwość podejmowania najważniejszych decyzji. W tej chwili niewątpliwie ma ją lider Platformy Obywatelskiej" - stwierdził Chwedoruk, a dopytywany przez Roberta Mazurka, czy jesienią może to być Donald Tusk, odpowiedział: "(...) Zwróćmy uwagę, że Donald Tusk w szczycie walki politycznej w Polsce w zasadzie ogłasza powstanie 4 czerwca czegoś nowego, co nie będzie partią - ale: tak dokładnie powstawała niegdyś Platforma Obywatelska. (...) Myślę, że wszystko zależy od ostatecznego wyniku (wyborów europejskich) i interpretacji wyników przez gremia kierownicze".

Ocenił również, że Koalicja Europejska miała szansę wygrać wybory europejskie, ale w momencie pojawienia się Wiosny - nowego ugrupowania Roberta Biedronia - szansę tę straciła.

Całą rozmowę Roberta Mazurka z prof. Rafałem Chwedorukiem - do przeczytania, posłuchania i obejrzenia - znajdziecie TUTAJ! >>>>

Paweł Dunaj zakończył wyprawę na K2

Paweł Dunaj zakończył udział w zimowej wyprawie na K2 (8611 m). Białostoczanin brał udział w międzynarodowej ekspedycji, której liderem jest Bask Alex Txikon. Dunaj we wtorek opuścił bazę i poleciał śmigłowcem do miasta Skardu. Podjął decyzję o powrocie do kraju z powodu odmrożeń twarzy i palców u rąk, których nabawił się podczas ostatniego wyjścia i noclegu w obozie na wysokości około 6500 metrów.

Francja: Atak w więzieniu w Conde-sur-Sarthe

Policjanci z jednostki taktycznej RAID zatrzymali w więzieniu Conde-sur-Sarthe sprawcę ataku na więziennych strażników. Schwytano też partnerkę napastnika - poinformował na Twitterze minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner.


Twórcy piramidy finansowej w rękach CBA. Ich klienci stracili 600 mln zł

CBA zatrzymało 10 osób podejrzewanych o stworzenie piramidy finansowej. Zarządzały one czterema funduszami inwestycyjnymi i wyłudzały od klientów z całego kraju pieniądze, obiecując wysokie zyski, a także gwarancję zwrotu zainwestowanych kwot. W efekcie, w ciągu pięciu lat, zatrzymani oszukali 2 tys. osób. Klienci stracili 600 milionów zł.

"Nie dla zaostrzenia zakazu handlu". Polska Rada Centrów Handlowych wystąpi z petycją do premiera

Przeciwko zaostrzaniu zakazu handlu w niedzielę z petycją do premiera wystąpi Polska Rada Centrów Handlowych. To organizacja zrzeszająca ponad pół tysiąca galerii handlowych z całej Polski. Ich właściciele obawiają się jeszcze większego spadku obrotów niż ten, który dotknął ich w ubiegłym roku.

Historyczna decyzja ws. literackiego Nobla

W tym roku jesienią przyznane zostaną dwie literackie Nagrody Nobla - jedna za 2019 rok oraz druga, zaległa, za 2018 rok - poinformowała odpowiedzialna za wybór laureatów Akademia Szwedzka. Będę dwie (literackie) Nagrody Nobla w tym roku - potwierdził sekretarz Akademii Szwedzkiej Anders Olsson. Decyzja zapadła po spotkaniu członków Akademii z realizującą testament Alfreda Nobla Fundacją Noblowską. Uznano na nim, że zmiany, które w ciągu ostatnich miesięcy przeprowadzono wewnątrz Akademii Szwedzkiej są wystarczające do odzyskania zaufania przez tę instytucję.

Drugi w historii przypadek wyleczenia pacjenta z wirusem HIV

Naukowcy z Londynu poinformowali o niezwykłym sukcesie. Po raz drugi na świecie najprawdopodobniej udało się wyleczyć pacjenta z wirusem HIV dzięki silnej chemioterapii i przeszczepowi szpiku kostnego. 

Kolejne badania potwierdzają: Szczepionka MMR nie wywołuje autyzmu

"Szczepionka MMR, przeciwko odrze, śwince i różyczce nie wywołuje autyzmu" - przekonują na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine" duńscy naukowcy. Wyniki badań przeprowadzonych w grupie ponad 650 tysięcy dzieci urodzonych w Danii w latach 1999-2010 wykazały, że szczepienie MMR ani nie zwiększa ogólnego ryzyka autyzmu, ani nie jest czynnikiem wywołującym autyzm u dzieci szczególnie zagrożonych.