Pojawiają się nowe informacje ws. katastrofy ukraińskiego boeinga w Iranie. "New York Times" opublikowało nagranie, z którego wynika, że maszyna została zestrzelona. Stany Zjednoczone w związku ze środowym atakiem rakietowym w Iranie zdecydowały nałożyć się sankcje na Teheran. Z kolei premier Iraku domaga się, by Stany Zjednoczone wycofały swoje wojska z jego kraju. W Polsce natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości nie spotkało się z członkami Komisji Weneckiej, by porozmawiać o ustawach sądowych. Zamiast tego wiceszef resortu próbował... zaprosić ekspertów do muzeum. Taki był piątek w Polsce i na świecie. Zapraszamy do przeczytania naszego Podsumowania Dnia.

"New York Times" publikuje nagranie eksplozji. Ma być dowodem na zestrzelenie ukraińskiego samolotu

Jak twierdzi dziennik "New York Times": wiele wskazuje na to że ukraiński Boeing ze 176 osobami na pokładzie został zestrzelony wkrótce po starcie z lotniska w Teheranie. Gazeta zdobyła nagranie wideo, które ma być dowodem na zestrzelenie ukraińskiego samolotu przez irańskie siły.

USA nakładają sankcje na Iran w związku z atakiem rakietowym

Stany Zjednoczone nałożyły w piątek kolejne sankcje na Iran z związku ze środowym atakiem rakietowym irańskich sił na dwie bazy wojskowe pod Bagdadem. Poinformowali o tym w Białym Domu sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz minister skarbu Steven Mnuchin.

Premier Iraku chce, by Amerykanie wycofali swoje wojska

Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi zwrócił się do Departamentu Stanu USA z wnioskiem o opracowanie mapy drogowej, dotyczącej wycofania amerykańskich wojsk z Iraku - podało biuro prasowe irackiego szefa rządu.

Agencja Associated Press poinformowała, że prośba została przekazana w czwartek wieczorem, podczas rozmowy telefonicznej amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo z irackim premierem. Według AP szef rządu Iraku jest coraz bardziej stanowczy w naleganiach o wycofanie wojsk USA z jego kraju.

Nie będzie rozmów MS z Komisją Wenecką. Warchoł zaprasza do muzeum

Nie będzie żadnych rozmów ministerstwa sprawiedliwości z Komisją Wenecką na temat ustawy dyscyplinującej sędziów. W zamian - wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, jeden z członków Komisji - zaproponował członkom Komisji Weneckiej zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. “Ministerstwo Sprawiedliwości udzieli niezbędnych informacji dot. sądownictwa jedynie podczas oficjalnej wizyty; obecną jesteśmy zmuszeni uznać jako nieoficjalną i nieformalną" - czytamy w liście wiceszefa MS do przedstawicieli Komisji Weneckiej.

Założyli nastolatkowi prezerwatywę na głowę i próbowali podpalić. 17-latkowie z zarzutami

Są zarzuty dla dwóch 17-latków, którzy znęcali się nad młodszym kolegą, założyli mu prezerwatywę na głowę i próbowali podpalić. Całość nagrali i wrzucili do internetu. Do zdarzenia doszło pod koniec grudnia w Myślenicach w Małopolsce.

Ciężarówka doszczętnie zniszczyła bramę do Kancelarii Prezydenta

Ciężarówka doszczętnie zniszczyła bramę do Kancelarii Prezydenta przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Na nagraniach i zdjęciach widać pogięte przęsła i zniszczony napis.

28. finał WOŚP już w niedzielę. Owsiak: Chcemy celebrować zwycięstwo, a nie tragedię

"Rok temu zatrzymaliśmy się - to był najtrudniejszy moment w historii WOŚP" - mówił Jerzy Owsiak na konferencji zapowiadającej 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 12 stycznia. "Trzy tygodnie temu spotkałem się z Magdą, żoną Pawła Adamowicza, postanowiliśmy, że w tym roku chcemy celebrować zwycięstwo, a nie tragedię" - dodał.