RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rafineria w Panczevie znowu truje

Publikacja: Poniedziałek, 10 marca (12:36) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Wysokie stężenie rakotwórczego benzenu w powietrzu stało się przyczyną alarmu w Panczevie pod Belgradem, gdzie znajdują się zakłady petrochemiczne. W związku z tym tysiące ludzi musiało pozostać w zamkniętych pomieszczeniach. Według przedstawicieli lokalnych władz stężenie benzenu przekroczyło 15-krotnie dopuszczalne normy.

Miejscowa rafineria została tymczasowo zamknięta. Panczevo znajduje się na ONZ-owskiej liście największych zagrożeń dla środowiska. W 1999 roku zakłady zostały zbombardowane przez siły NATO. Później je odbudowano, lecz nie mają one nowoczesnych zabezpieczeń przed skażeniem przyrody.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: