Gdyby sporządzić listę statystykę ujmująca liczbę przestępstw w stosunku liczby mieszkańców, to na czele zestawienia znalazłby się Watykan. Dziś w państwie-mieście podsumowano ubiegły rok, jeśli chodzi o wykroczenia tam popełnione.

Na terenie państwa watykańskiego popełniono w zeszłym roku 600 przestępstw. Statystyka może okazać się znacznie bardziej interesująca, gdy weźmiemy pod uwagę, że w obrębie watykańskich murów mieszka niespełna 400 osób. Na głowę mieszkańca przypada zatem ponad jedno wykroczenie.

Ale ci, którzy łamią prawo to najczęściej nie księża i pracownicy Watykanu, ale ci, którzy to miejsce odwiedzają. W ubiegłym roku było takich osób ponad 10 milionów. Do częstych należą kradzieże w muzeach watykańskich i na Placu św. Piotra. Kilkadziesiąt osób złapano też na gorącym uczynku w watykańskim supermarkecie.

Wśród odnotowanych przestępstw są też mandaty, najczęściej za złe parkowanie. Są wreszcie kary za złamanie zakazu palenia – przepisu wprowadzonego w państwie-mieście w zeszłym roku.

Foto: Archiwum RMF

23:45