RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Kirgistan: Rządząca partia za likwidacją bazy USA

Publikacja: Środa, 18 lutego (08:52) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Rządząca w Kirgistanie partia Ak Żoł jednogłośnie opowiedziała się za likwidacją amerykańskiej bazy Manas pod Biszkekiem. Proprezydenckie ugrupowanie ma w 90-osobowym parlamencie 71 deputowanych. Jutro Żogorku Kenesz zajmie stanowisko w tej sprawie.

Baza Manas została założona w 2001 r. dla wsparcia operacji antyterrorystycznej w Afganistanie; jest to jedyna baza USA w Azji Środkowej. Na początku lutego władze w Biszkeku oznajmiły, że nie pozwolą dłużej USA i ich sojusznikom z NATO na korzystanie z tej instalacji wojskowej. Decyzja ta zbiegła się z udzieleniem Kirgistanowi przez Rosję, wrogo patrzącą na amerykańską obecność w Azji Centralnej, 2 miliardów dolarów kredytu

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: