Wszystko wskazuje na to, że jedyne turystyczne przejście graniczne w Tatrach, na szczycie Rysów, będzie dłużej otwarte. Dotąd było czynne od 1 lipca, teraz otwarte zostanie już dwa tygodnie wcześniej.

Tzw. punkt przekraczania granicy na szlaku turystycznym na Rysach był czynny od 1 lipca do końca października. Natomiast wysokogórskie szlaki turystyczne na Słowacji otwierano już w połowie czerwca. Wielu turystów sądziło, że otwarcie szlaków jest równoznaczne z otwarciem granicy na Rysach.

Co roku w czerwcu Straż Graniczna zatrzymywała kilkadziesiąt osób, które nieświadomie popełniały przestępstwo, przechodząc przez Rysy na Słowację. Te problemy powinny się skończyć - zapowiada burmistrz Zakopanego Piotr Bąk po spotkaniu polsko-słowackiej komisji granicznej. Jak przekonał się nasz reporter, turyści i przewodnicy powitali tę zapowiedź z radością, ale też i niedosytem. Posłuchaj:

Punkt przekraczania granicy na szlaku turystycznym na Rysach jest jedynym w Tatrach. Granicę można przekraczać tam latem w godz. od 7.00 do 19.00 na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Poza sezonem letnim przejście jest zamykane, bo - ze względu na wysokogórski charakter - przez większą część roku panują tam zimowe warunki.