Od północy w piątek na 30 dni zawieszone zostaną wszystkie przyjazdy z Europy do Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent USA Donald Trump w orędziu poświęconym głównie koronawirusowi. Wygłosił je w Gabinecie Owalnym. Zakaz nie będzie obejmował Wielkiej Brytanii.

W wystąpieniu Donald Trump ocenił, że USA radzi sobie lepiej niż Europa w zwalczaniu koronawirusa. Unia Europejska nie podjęła takich samych środków ostrożności i ograniczeń podróży z Chin i innych zapalnych miejsc - tłumaczył. W rezultacie - kontynuował - "znaczna część" ognisk koronawirusa w USA rozpoczęła się od podróżujących z Europy.

W ocenie Donalda Trumpa Stany Zjednoczone podjęły dobry krok wprowadzając zakaz wjazdu z Chin do USA. Teraz musimy podjąć takie same działania z Europą - stwierdził. Zakaz przyjazdów z Europy nazwał "mocnym, ale koniecznym krokiem".

Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał Amerykanów do unikania podróży. Ludzie w podeszłym wieku muszą być "bardzo ostrożni" - dodał. Zaapelował do placówek ochrony zdrowia o odwoływanie wizyt, które nie mają celu medycznego.

"Wszyscy jesteśmy w tym razem"

Dla zdecydowanej większości Amerykanów ryzyko jest bardzo, bardzo niskie - powiedział Donald Trump w swoim 11-minutowym orędziu. Zapewniał też, że "to nie jest kryzys finansowy", lecz "chwila, którą pokonamy jako kraj i jako świat".

Wszyscy jesteśmy w tym razem. Musimy odłożyć na bok politykę, zaprzestać partyjniactwa i zjednoczyć się jako kraj, jako jedna rodzina - powiedział prezydent USA.

Ogłoszone przez prezydenta środki to najpoważniejszy jak do tej pory krok władz USA w zwalczaniu pandemii - zauważają amerykańskie media.

Ograniczenie podróży obejmuje również Polskę.

Kto może latać?

"Zakaz przyjazdu do USA z Europy nie dotyczy osób, dla których Stany Zjednoczone to miejsce stałego pobytu oraz najbliższych członków rodzin obywateli USA"- poinformował amerykański departament bezpieczeństwa wewnętrznego.

Zakaz - jak sprecyzował resort - dotyczyć będzie większości osób bez paszportu USA, którzy byli w strefie Schengen w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

O decyzji prezydenta USA opowiada korespondent RMF FM Paweł Żuchowski:

WHO ogłasza pandemię

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w środę na konferencji prasowej w Genewie, że sytuacja w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa może być już określana jako pandemia.

Oficjalny lekarz Kongresu USA Brian Monahan ocenił, że liczba zakażonych Covid-19 w Stanach Zjednoczonych wyniesie od 70 mln do 150 mln osób - informują w środę amerykańskie media. Według cytowanych przez media w USA anonimowych uczestników spotkania, lekarz miał jednocześnie stwierdzić, że ponad 80 proc. zakażonych wyjdzie z choroby bez uszczerbku na zdrowiu.

Dotychczas w Stanach Zjednoczonych zmarło 38 osób zakażonych koronawirusem. Przypadków zakażenia SARS-CoV-2 jest w Stanach Zjednoczonych ponad 1000.

Prezydent Donald Trump wstrzymuje loty z Europy do USA. Sprawa dotyczy obywateli państw Grupy Schengen. Nasz dziennikarz Paweł Żuchowski w kolejnym odcinku podcastu "Ameryka z bliska" stara się odpowiedzieć na wiele pojawiających się w związku z tym pytań: