RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Amerykanie bankrutują na potęgę

Publikacja: Piątek, 6 marca (07:45) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

W Ameryce gwałtownie wzrosła liczba bankructw - wynika z raportu Biura Administracyjnego Sądów USA. Eksperci przewidują, że ze względu na sytuację gospodarczą kraju, trend ten utrzyma się w roku 2009.

Liczba bankructw osób prywatnych (prawo amerykańskie zezwala im na szukanie sądowej ochrony przed wierzycielami poprzez ogłoszenie bankructwa) wzrosła o 31 proc. do ponad miliona. W 2007 niewypłacalność ogłosiło niewiele ponad 820 tys. osób. W 2008 roku zbankrutowało ponad 43 tys. firm - o 54 proc. więcej niż roku poprzednim.

Oczekujemy, że liczba wniosków o ogłoszenie upadłości osiągnie w tym roku 1,4 mln lub więcej - powiedział AP dyrektor wykonawczy amerykańskiego instytutu ds. bankructw (ang. American Bancruptcy Institute) Samuel Gerdano. Instytut zrzesza prawników, sędziów i innych ekspertów zajmujących się upadłościami firm lub osób prywatnych.

Według Gerdano liczba ta wzrośnie, jeśli Kongres zmieni przepisy dotyczące prywatnych, nieściągalnych długów hipotecznych. Sektor bankowy sprzeciwia się tej modyfikacji, zaakceptowanej w czwartek przez Izbę Reprezentantów.

Źródło: RMF24-RMF FM - newsroom

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: