Noce w nadchodzącym tygodniu będą bardzo chłodne - ostrzegają synoptycy. Na południowym wschodzie nawet minus 11 kresek. Niestety, to oznacza, że ofiar mrozów może być jeszcze więcej. Tylko w weekend z powodu wychłodzenia organizmu zmarło 10 osób.

Tylko minionej doby, i tylko w województwie śląskim zamarzły trzy osoby. Dwie znaleziono w okolicy Zawiercia, trzecią w Chorzowie. Wstępne badania wykazały, że wszystkie ofiary piły wcześniej alkohol i najprawdopodobniej zasnęły na mrozie. W sumie - jak podała policja - wychłodzenie organizmu było przyczyną śmierci aż 10 osób. (trzy osoby zmarły w sobotę, a aż siedem w niedzielę) Od początku grudnia z powodu wychłodzenia zmarły w sumie 22 osoby.

Funkcjonariusze apelują o zwracanie uwagi na osoby bezdomne oraz potrzebujące pomocy. "Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie; wszystkie zgłoszenia można kierować pod alarmowe numery Policji 997 oraz 112" - zaznaczają policjanci.

Z informacji straży pożarnej wynika z kolei, że podczas ostatniego weekendu z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarły 4 osoby. W sumie strażacy interweniowali w podobnych sprawach aż 72 razy, poszkodowane zostały 22 osoby. Od początku sezonu grzewczego w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło już 25 osób, a 507 zostało poszkodowanych.

Strażacy apelują więc o rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań, sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Przypominają, by pod żadnym pozorem nie zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

Śnieg i mróz. Zobacz prognozę pogody na najbliższy tydzień

Zima nie odpuszcza. Na zachodzie Polski dziś przez cały dzień może sypać śnieg. Najbardziej intensywne opady synoptycy zapowiadają na Dolnym Śląsku. Tam przybędzie nawet 10 cm świeżego puchu.  W Mróz. Tylko w zachodniej części kraju - jedna kreska na plusie.  Minusowa temperatura i śnieg utrzymają się do końca tygodnia.