RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Łazik ma rocznicę. W prezencie "słitfocia"

Publikacja: Poniedziałek, 23 czerwca (21:38) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Łazik Curiosity właśnie obchodzi rocznicę pobytu na Marsie. Na Czerwonej Planecie jest już 687 dni, czyli pełny rok marsjański. Z tej okazji maszyna zrobiła sobie "słitfocię".

Zdjęcie, które sam zrobił sobie łazik opublikowała na swojej stronie NASA.

Automatyczny łazik - wielkości samochodu - od sierpnia 2012 roku prowadzi badania w marsjańskim kraterze Gale. Do początku lutego 2013 obserwował otoczenie za pomocą kamer, stacji meteorologicznej oraz promieni lasera. Wykonał też odwierty w skale i pobrał próbki do analizy.

Curiosity to największy z wysłanych do tej pory na Marsa łazików. Jego zadaniem w trakcie 98-tygodniowej misji jest m.in. sprawdzenie, czy na planecie występowało kiedyś życie.

Źródło: RMF FM

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: