RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Zmarł Jon Lord, muzyk zespołu Deep Purple

Autor: Publikacja: Poniedziałek, 16 lipca (21:41) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Nie żyje brytyjski muzyk rockowy Jon Lord, który w latach 1968-2002 grał na instrumentach klawiszowych w zespole Deep Purple. Zmarł w wieku 71 lat w Londynie. Chorował na raka trzustki.

Lord był uznawany za jednego z wybitnych wirtuozów organów Hammonda. Fantazyjnie podbudowywał ich dźwiękami największe przeboje Deep Purple, jak "Smoke on the Water", "Space Truckin" i "Highway Star".

W latach 1964-1967 grał także w grupie The Artwoods, która w kwietniu 1967 między innymi w Radomiu jako support grupy Billy Kramer & The Dakotas, jako jedna z niewielu zagranicznych gwiazd muzyki wystąpiła w Polsce. Z The Artwoods Lord nagrał płytę Art Gallery z 1966 roku. Lord po rozpadzie Deep Purple wraz z perkusistą Ianem Paicem założył zespół PAL (Paice, Ashton, Lord).

Lord występował gościnnie na płytach wielu znanych wykonawców, m.in. The Kinks, Ashton, Gardner & Dyke, Nazareth, George'a Harrisona, Davida Gilmoura, Cozy'ego Powella i Alvina Lee.

Wikipedia

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: zgon

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: