RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Toruń: Naukowcy zajęli się "Depechami"

Publikacja: Piątek, 18 lutego (16:43) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Toruń zamienił się w ogólnopolską stolicę fanów Depeche Mode za sprawą poświęconej zespołowi... konferencji naukowej. Fenomen grupy Martina Gore'a będą analizowali językoznawcy, socjolodzy, muzykolodzy i literaturoznawcy, a specjalistyczna konferencja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika potrwa dwa dni.

Zjawisko Depeche Mode spróbuje rozłożyć na czynniki pierwsze siedemnastu prelegentów z całej Polski. Lista tematów jest długa. Analizę fonostylistyczną "Walking in my Shoes" - proponuje Marcin Jurzysta, jeden z organizatorów. To referat doktor Moniki Konert-Panek z Uniwersytetu Warszawskiego, która zajmowała się już wcześniej np. Nickiem Cavem.

Zainteresowanie socjologów wzbudzają motywy polityczne i społeczne w niektórych utworach Depeche Mode. Z kolei filolog, dr Paweł Tański będzie analizował... przestrzeń. Punktem wyjścia jest "In Your Room", który traktuje jako utwór o doświadczeniu empatii - wyjaśnia Tański. Dodaje, że badanie empatii w literaturze jest ostatnio szeroko zakrojone i popularne.

Wstęp na konferencję w budynku Collegium Maius przy Fosie Staromiejskiej w Toruniu jest wolny. W sobotę prelekcje potrwają od 10.00 do 15.00. Wieczorem fani Depeche Mode i prelegenci potkają się na imprezie tematycznej w klubie na toruńskiej starówce.

Źródło: RMF FM FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: