Głównym tematem "Dzienników" Witolda Gombrowicza są rozważania o polskich "chorobach". O skłonności do bezmyślnych poświęceń, o obłudzie, o wielbieniu konwenansów i schematów zachowań. Autor prowadzi dialog z tradycją kultury polskiej, wyśmiewa wady narodowych i niereformowalnych zachowań Polaków.
Przeniesienia na scenę wyboru z "Dzienników" podjął się Mikołaj Grabowski. Grają: Piotr Adamczyk, Magdalena Cielecka, Tomasz Karolak, Iwona Bielska, Andrzej Konopka i Jan Peszek.