Dziś niemal każdy pracujący Polak ma konto w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jeżeli równocześnie ktoś ma także dobrowolne Indywidualne Konto Emerytalne, to 75 procent jego pieniędzy z OFE trafi właśnie do IKE.
Jeżeli ktoś nie ma takiego dodatkowego konta, to jego OFE zmieni się w IKE.
Będziemy mogli decydować, jak te pieniądze są inwestowane.
Co ważne, dziś po przejściu na emeryturę pieniądze z OFE trafiają do ZUS-u i są nam stopniowo wypłacane. Po zmianach pieniądze z IKE będziemy mogli wziąć do ręki albo wypłacać w niemal dowolny sposób - bez udziału ZUS-u.
Te zmiany mają wejść w życie od 2018 roku.