RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Resort pracy: Stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 6,5 proc.

Publikacja: Czwartek, 4 lutego (09:00) Aktualizacja: Wtorek, 23 lutego (16:00)

​Stopa bezrobocia w styczniu 2021 roku wyniosła 6,5 proc., co jest wzrostem w porównaniu z grudniem o 0,3 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

W grudniu 2020 roku stopa bezrobocia wzrosła po raz pierwszy od kilku miesięcy, jednak był to wzrost dość niewielki - z 6,1 proc. do 6,2 proc.

Jak podaje MRPiT, szacowana stopa bezrobocia w styczniu 2021 roku wyniosła 6,5 proc. To nie tylko wzrost w stosunku do zeszłego miesiąca, ale też i względem stycznia 2020 roku. Na początku zeszłego roku, jeszcze przed epidemią koronawirusa, stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc.

Resort podał, że liczba bezrobotnych w styczniu 2021 roku wyniosła 1 mln 89,6 tys. osób. W porównaniu z końcem 2020 roku to wzrost o 43,2 tys. osób.

Wzrost bezrobocia w styczniu ma charakter cykliczny, wiąże się m.in. z brakiem prac sezonowych czy końcem programów aktywizacyjnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy. Bezrobocie w styczniu rosło o 0,3 pkt proc. także w 2018 i 2019 roku, a we wcześniejszych latach o jeszcze więcej. 

Źródło: RMF24
Tagi: bezrobocie

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: