RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Polacy pracują na czarno

Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

1/2 firm w Polsce naruszyła w ubiegłym roku przepisy o legalności zatrudnienia. Najgorzej było na Śląsku i Pomorzu - pisze "Gazeta Wyborcza". 1/5 pracodawców łamała prawo w najważniejszych dla pracownika kwestiach.

Pracownicy byli zatrudniani bez umowy, pracodawcy nie zgłaszali ich do ZUS i nie mieli opieki zdrowotnej - wynika też z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Najwięcej przypadków zatrudnienia na czarno było w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Najwięcej nieuczciwych pracodawców wykryto w woj. śląskim (18,7 proc.) i pomorskim (12 proc.)

PIP wzięła pod lupę prawie 25 tys. firm - głównie małych i średnich - i ponad 800 tys. pracowników. Badań na taką skalę jeszcze nie było - twierdzi "GW".

Źródło: RMF FM/PAP
Tagi: praca

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: