W projekcie budżetu zapisane jest, że niższy wiek emerytalny ma wejść w życiu w czwartym kwartale przyszłego roku. To potwierdza wcześniejsze obietnice rządu, że wiek emerytalny będzie niższy już od 1 października 2017 roku.
Takie odłożenie w czasie tej decyzji sprawia, że resort finansów będzie miał więcej czasu na znalezienie pieniędzy, które umożliwią tą obniżkę.
Niższy wiek ma kosztować ok. 10 miliardów złotych rocznie. Na razie nie ma na to funduszy, ale jak zapowiada resort, mają się one znaleźć dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.
(az)