RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

​Kierowcy zrzucą się na nowe tory

Publikacja: Poniedziałek, 2 grudnia (06:15) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Opłata paliwowa co roku będzie rosnąć o 25 zł za tysiąc litrów. Dzięki temu kierowcy jeżdżący po polskich drogach sprezentują kolejarzom dodatkowo 400-500 mln zł rocznie - informuje"Puls Biznesu"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało projekt nowelizacji ustawy dotyczący funduszu drogowego i kolejowego. Ten pierwszy to rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego, zasilany m.in. opłatą paliwową płaconą przez kierowców przy każdym tankowaniu. Resort planuje ją podnieść.

Zgodnie z propozycją resortu, opłata paliwowa od 2015 do 2019 roku będzie co roku wzrastać o 25 zł za tysiąc litrów lub tonę paliwa. Dzięki podwyżce drogowy fundusz dodatkowo będzie zasilać fundusz kolejowy.

To fatalny pomysł. Obciążenia podatkowe to jedna z przyczyn rozprzestrzeniania się szarej strefy. Efektem tych podwyżek będzie dalszy wzrost nielegalnej sprzedaży paliw - alarmuje Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

To efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zakwestionował stosowaną dotychczas w Polsce politykę stawek opłat za dostęp do torów, którą płacą przewoźnicy kolejowi - podkreśla Arkadiusz Krężel, szef rady nadzorczej PKP Polskich Linii Kolejowych.

(MRod)

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: paliwo

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: