RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Balcerowicz: Reforma OFE zaszkodzi Polakom

Publikacja: Piątek, 7 stycznia (06:50) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

<i>Polaków nie można traktować jak baranów</i> - grzmi w "Gazecie Wyborczej" prof. Leszek Balcerowicz. Ekonomista przypomina, że premier jeszcze w wakacje obiecywał, że żadnej rewolucji w systemie emerytalnym nie będzie, tymczasem mimo zapewnień premier sięga do kieszeni przyszłych emerytów.

Wściekłość Balcerowicza wzbudziła zapowiedź ścięcia składek płynących do Otwartych Funduszy Emerytalnych z 7,3 do 2,3 procent. Pozostałe 5 procent ma pójść do ZUS . Dzięki temu budżet zaoszczędzi w tym roku 12 mld zł a w przyszłym 17. Według Leszka Balcerowicza ustawa nie przejdzie, a związane z nią opinie ze strony rządowej należy prostować, bo zmiany w OFE, wbrew zapewnieniom, zaszkodzą przyszłym emerytom.

Balcerowicz zapowiedział stworzenie "odkłamywacza emerytalnego" - strony internetowej, na której eksperci będą obnażali kłamstwa polityków o reformie emerytalnej oraz stworzenie frontu sprzeciwu wobec planowanych zmian. Forum Obywatelskiego Rozwoju, na czele którego stoi prof. Balcerowicz, zapowiada na przyszły tydzień raport o planowanych przez rząd zmianach.

Polityk wskazuje także inne możliwości pozyskania oszczędności. Obecnie na usługi zewnętrzne, takie jak np. papier czy telefony państwo wydaje ok. 14 mld zł. Nawet 6 mld zł z tej kwoty budżet mógłby zaoszczędzić dzięki stworzeniu centrum zakupowego dla całej administracji rządowej. Rząd zapowiadał utworzenie centrum wielokrotnie, ale nie dotrzymał słowa, bo według Balcerowicza naruszałoby to interesy poszczególnych ministerstw.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: