O godzinie 17:00 z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku wyruszy kondukt żałobny z trumną z ciałem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przemarsz nastąpi ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie w sobotę odbędzie się pogrzeb samorządowca. Po wprowadzeniu trumny do Bazyliki Mariackiej zostanie odprawiona msza św. Po nabożeństwie do północy, kiedy świątynia zostanie zamknięta, będzie trwało jeszcze modlitewne czuwanie.

Trasa konduktu wiedzie obok miejsc istotnych dla zmarłego tragicznie samorządowca, w tym jego rodzinnego domu i szkół, w których się uczył.

Pierwsze miejsce to I Liceum Ogólnokształcące, którego jest absolwentem - zapowiadała pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Dalej kondukt przejdzie ul. Łagiewniki a następnie ul. Stolarską.

Tuż obok niej znajduje się ulica Mniszki, gdzie się pan prezydent wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice - pani Teresa i pan Ryszard. Później skręcimy w Podwale Staromiejskie po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą ukończył pan prezydent - powiedziała Dulkiewicz.

Na trasie konduktu znajdzie się też stojący na Targu Drzewnym pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie w czasach PRL organizowano liczne opozycyjne manifestacje i protesty.

To miejsce, gdzie wykuwała się nasza wolność, gdzie pierwsze manifestacje organizowane przez Ruch Młodej Polski miały miejsce - manifestacje w rocznicę Konstytucji 3 Maja, w rocznicę odzyskania niepodległości - powiedziała Dulkiewicz.

Przypomniała, że pod pomnikiem Jana III Sobieskiego kończy się też, organizowana od wielu lat przez miasto, Parada Niepodległości i w miejscu tym zwykle przemawiał Adamowicz do uczestników przemarszu.

Spod pomnika kondukt skieruje się w ulicę Pańską, mijając po drodze bazylikę św. Mikołaja, w której Adamowicz został ochrzczony.

Z ul. Pańskiej kondukt ma wejść w ul. Kołodziejską, a następnie ul. Piwną, kierując się do głównego wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Po wprowadzeniu do świątyni trumny, około godziny 18:00, w Bazylice zostanie odprawiona msza św. Kościół zostanie zamknięty w piątek o północy. Do tego czasu - jak poinformowała Dulkiewicz, "będzie trwało czuwanie, modlitwy, będzie możliwość pożegnania".

Ponowne otwarcie Bazyliki nastąpi w sobotę o godzinie 10:00.

Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano w Bazylice na sobotnie południe. Rozpoczną się one mszą pogrzebową pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia.

 Opracowanie: