Wniosek o odwołanie ministra finansów Grzegorza Kołodki jest już gotowy. Podpisało się pod nim 89 posłów Platformy Obywatelskiej, PiS-u i Ligi Polskich Rodzin. Kołodko znalazł się na indeksie opozycji za pomysły odrzuconych przez Trybunał Konstytucyjny: abolicji podatkowej i deklaracji majątkowych.

Odwołania Grzegorza Kołodki żąda Platforma Obywatelska, oburzona miażdżącą klęską jego projektu ustawy abolicyjnej, a także tym, że minister, jak mówi Donald Tusk: nie stwarza wrażenia ministra, który wyciąga wnioski z takich porażek .

Kołodko naraził się opozycji nie tylko przegraną w Trybunale Konstytucyjnym, ale i złym projektem budżetu na 2003 rok. Choć wiadomo, że ministra obroni w Sejmie koalicyjna większość i wniosek o dymisję zostanie oddalony, to nie będzie to wcale koniec kłopotów ministra.

Czekają nas demonstracje emerytów, górników, hutników - twierdzą ekonomiści. I tak właśnie będzie, gdy minister zacznie wprowadzać w życie swój pakiet oszczędnościowy. Z jednej strony jest on konieczny, jeżeli chcemy wejść do UE, z drugiej nie ma wątpliwości, że jego wdrażanie będzie bolało.

Foto:Archiwum RMF

07:50