Po trzech latach wielkiego zamieszania rusza wreszcie system ewidencji kont i funduszy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - jeden z największych systemów informatycznych w Europie. Dzięki niemu każdy ubezpieczony będzie mieć indywidualne konto, na którym będą zapisane wszystkie kwoty wpłacane przez jego pracodawcę do ZUS-u.

System ma również na bieżąco przekazywać nasze składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Teraz będziemy mogli mieć pewność, że rzeczywiście trafiają one na konta wybranych przez nas OFE. Do tej pory nie było to takie oczywiste, ponieważ pieniądze zamiast procentować na kontach OFE, najczęściej ginęły w ZUS-owskim bałaganie. Teraz ZUS ma do przekazania funduszom 6 mld zł.

Komputeryzacja ZUS-u od początku budziła wielkie kontrowersje. Za kontrakt zapłacono aż 700 mln złotych. Mimo że kwota była ogromna, z realizacją umowy były same kłopoty i wielki bałagan. Sprawa trafiła nawet do prokuratury. Do dzisiaj zarzuty postawiono co najmniej dwóm osobom: były prezes zakładu Stanisław Alot i wiceminister pracy Ewa Lewicka. O tym co uruchomienie nowego systemu oznacza dla każdego z nas płacącego składki posłuchaj w relacji Naszej reporterki Miry Skórki:

Foto: RMF

23:35