Ogromne umocnienie kursu złotego. Euro - pierwszy raz od połowy 2020 roku - spadło poniżej 4,40 zł.

Michał Zieliński z redakcji ekonomicznej RMF FM przypomina, że ostatnio wzrosty wartości złotego były poprzedzane sygnałami o rychłej zmianie władzy. Dziś mamy - lepsze niż się spodziewano - dane z polskiej gospodarki.

Przede wszystkim jednak znamy nowe dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych - okazuje się ona spadać szybciej niż zakładano. To wywołało światową euforię wśród inwestorów, ta sprzyja inwestycjom uznawanym za bardziej ryzykowne.

Szukający zysku zainteresowali się szczególnie złotym i polską giełdą, która na światowej liście jest dziś na czele wzrostów z 5-procentowym skokiem głównego indeksu, a złoty jest jedną z kilku najbardziej rosnących w siłę walut na całym świecie.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego

Główny Urząd Statystyczny ogłosił dziś, że po pół roku zwijania się naszej gospodarki, tym razem wyszła ona na plus.

PKB Polski w III kwartale 2023 r. wzrósł o 0,4 proc. rok do roku wobec spadku o 0,6 proc. rdr w II kw. 2023 r. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc.

Pełne dane o PKB w III kwartału GUS poda 30 listopada.

Jak mówią ekonomiści, jest nieźle, bo udało się pokonać recesję.

Polska gospodarka powraca na ścieżkę wzrostu. Odbicie będzie jednak stosunkowo powolne - mówi RMF FM Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Opracowanie: