Chociaż w Polsce coraz łatwiej o pracę, wielu pracowników skarży się na to, ile zarania - wynika z raportu SpotData, który w piątek publikuje "Puls Biznesu".

Gazeta przywołując wyniki raportu podkreśla, że Polacy ciągle zarabiają za mało, żeby byli spokojni o swoją przyszłość i nie martwili się o swoje finanse od pierwszego do pierwszego.

Zgodnie z raportem, wśród Polaków pracujących na umowę o pracę lub zlecenie 34 proc. badanych zarabia 2-3 tys. zł netto, a 19 proc. mniej niż 2 tys. zł.

"Ta informacja po raz kolejny przypomina, że najczęściej pojawiająca się w przestrzeni publicznej kwota przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest dla większości Polaków ciągle niedostępna" - czytamy.

Z opracowania wynika, że średnią krajową lub więcej zarabia jedynie ok. 17 proc. Polaków.

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu" 17 proc. badanych nie ma oszczędności, żeby utrzymać się z nich przez tydzień. "Kolejne 19 proc. nie przeżyłoby z oszczędności miesiąca, a 22 proc. kwartału. To przedstawia Polskę, jako kraj generalnie niskich oszczędności, gdzie 36 proc. społeczeństwa nie może sobie pozwolić nawet na miesięczne bezrobocie frykcyjne, które czasem ma miejsce przy okazji zmiany pracy" - wynika z raportu.

"Fakt, iż pracodawcy są tego świadomi, stawia pracowników na słabej pozycji podczas negocjacji płacowych, mimo coraz mniej płynnego rynku" - czytamy.