Prezes Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych Krzysztof Żarnotal i członek zarządu Andrzej Bogun zostali odwołani. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Nadzorcza PWPW na wniosek ministra spraw wewnętrznych. To kolejne w ostatnich tygodniach dymisje z polityką w tle. W poniedziałek stanowisko straciła szefowa UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, odwołanie prezesa i członka zarządu to efekt kilkumiesięcznej wojny na linii PWPW - MSW.

Resort Bartłomieja Sienkiewicza przejął kontrolę nad wytwórnią papierów wartościowych we wrześniu. Wcześniej przez kilkanaście lat PWPW - państwowa spółka drukująca banknoty, dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty - była nadzorowana przez resort skarbu.

Obowiązki prezesa powierzono Sławomirowi Greli, który dotychczas był członkiem rady nadzorczej - powiedział rzecznik MSW Paweł Majcher. Nasze stanowisko jest takie, że konieczna jest zmiana, która zdynamizuje działania spółki, ponieważ wchodzimy w kluczowy moment podejścia do realizacji projektów związanych z bezpieczeństwem - dodał.

"Premier zabrał się za wymianę szefów państwowych urzędów"

W poniedziałek swoje stanowisko straciła dotychczasowa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Zdymisjonował ją premier Donald Tusk.

Jej odwołanie to ciąg dalszy rekonstrukcji władzy - wyjaśniła rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa Błońska. Premier przeprowadził niedawno rekonstrukcję ministrów, teraz zabiera się za wymianę szefów państwowych urzędów. Pan premier chce położyć teraz nacisk na większą ochronę konsumentów, zwłaszcza w drugiej połowie obecnej kadencji. Obecna szefowa UOKiK-u zbyt powoli dostrzegała zmiany na rynku, dlatego teraz przyda się nowa krew - dodała.

Krasnodębska-Tomkiel kierowała Urzędem od czerwca 2008 roku. Ma pełnić swoje obowiązki do czasu wyboru nowego prezesa.

(MRod)