Żaden minister nie chce wziąć na siebie przygotowania nowej kontrowersyjnej ustawy zapowiedzianej w sobotę przez premiera. "Chcemy zaproponować ustawę, która będzie obniżała możliwości sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe produktów pod ich własną marką" - mówił w sobotę Mateusz Morawiecki.

Wszyscy ministrowie wskazują, że ustawę powinna przygotować minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Ona sama odpowiada: "Nie czujemy się na siłach, i to powiedziałam wczoraj na Radzie Ministrów, aby być prowadzącym ten projekt legislacyjny".

Premier zapowiedział wyrzucenie ze sklepowych półek towarów marek własnych. Chodziło mu w ten sposób o promocję polskich towarów. Jak się jednak okazało - sprzedawane przez wielkopowierzchniowe sklepy marki własne to polskie towary. I tu jest pierwsza niezręczność. Po drugie taka zmiana spowodowałaby wzrost cen. A na to przed wyborami nikt nie chce się godzić. Oczywiście nie jest intencją absolutnie wzrost cent towarów - mówi minister Emilewicz.

Dlatego - jak nieoficjalnie usłyszał dziennikarz RMF FM - jeśli regulacje powstaną, to tylko zmuszające zagraniczne sieci handlowe do płacenia większych podatków w Polsce.

 

Opracowanie: