MSZ jak co roku, wydało poradnik, w którym krótko opisane zostały wszystkie kraje świata. Informacje w nim zawarte dotyczą praktycznie wyłącznie spraw związanych z turystyką. Wśród opisanych państw znalazły się również te, do których z różnych powodów nie powinniśmy się udawać podczas urlopu.

MSZ, odradzając podróżowanie po konkretnych krajach, bierze pod uwagę praktycznie dwie kategorie zagrożeń: konflikty zbrojne oraz epidemie. W gronie najniebezpieczniejszych turystycznie rejonów znalazły się Bałkany czy Irak. Z kolei najgroźniejszym epidemiologicznie jest daleka Azja z powodu wirusa SARS.

Resort ostrzega także przed pochopnym podejmowanie sezonowej pracy za granicą. Często wyjeżdżają ludzie nie znający tego terenu, a przede wszystkim języka kraju pobytu. I tu się robi dramatyczna sytuacja, bo jeden konsul nie może być tłumaczem dla parotysięcznej grupy ludzi pracującej sezonowo w jakimś miejscu - mówi Janusz Skolimowski z MSZ.

Poradnik „Polak za granicą 2003” będzie już niedługo dostępny w księgarniach. Nie powinien kosztować więcej niż 25 złotych. Można go jednak poczytać za darmo. W pełnej wersji jest już dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.msz.gov.pl

21:55