Od 1 marca 2018 roku, kiedy w życie weszła ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta, jest to prawdopodobnie najczęściej zadawane w polskich domach w soboty pytanie: czy zrobimy jutro zakupy? Sprawdzamy więc, co przepisy mówią o niedzieli 24 listopada!

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w tym roku handel dozwolony jest tylko w jedną - ostatnią - niedzielę w miesiącu, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Oznacza to, że jedyna niedziela handlowa w listopadzie przypada właśnie w ten weekend. Tych, którzy nie zdążyli z zakupami, uspokajamy więc: 24 listopada sklepy będą otwarte.

Później natomiast czekają nas dwie niedziele z zakazem handlu: 1 i 8 grudnia, a w dwie kolejne - 15 i 22 grudnia - sklepy będą otwarte: będą to bowiem właśnie dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem.

W przyszłym roku handlowych niedziel będzie jeszcze mniej

Od przyszłego roku przepisy dot. zakazu niedzielnego handlu zostaną natomiast jeszcze zaostrzone.

Zgodnie z ustawą, od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Wyjątki i kary. Nawet 100 tysięcy złotych i ograniczenie wolności

Dodajmy, że ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Zakaz niedzielnego handlu nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, sklepach z prasą czy kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara finansowa - od tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu przepisów - kara ograniczenia wolności.