Spada liczba matek, które wolą zajmować się swoimi rodzinami niż szukać etatu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP" przytacza dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że w pierwszym kwartale tego roku liczba kobiet biernych zawodowo z powodów rodzinnych wyniosła 1,57 miliona: to o mniej więcej 30 tysięcy mniej niż na koniec 2016 roku.

Ponad 40 proc. Polaków nie stać na tygodniowe wakacje

​Ponad 40 proc. badanych Polaków deklaruje, że nie stać ich na tygodniowe wakacje poza domem. Nasz kraj znalazł się na 17. miejscu w Unii Europejskiej - wynika z zestawienia Eurostatu. czytaj więcej

To istotna różnica, bowiem przez cały ubiegły rok grupa kobiet, które nie szukały pracy, bo zajmowały się bliskimi, dynamicznie rosła. Przez wzgląd na swoje rodziny z pracy zawodowej zrezygnowało 148 tysięcy kobiet.

Część ekspertów wiązała to z uruchomionym właśnie programem "Rodzina 500 plus". Argumentowali, że te dodatkowe pieniądze na dzieci działają demotywująco na część kobiet - zwłaszcza te, które zarabiały mało i miały kilkoro dzieci. Twardych dowodów na poparcie tej tezy nadal jednak nie ma.

Z wcześniej publikowanych badań, prowadzonych m.in. przez Narodowy Bank Polski, wynikało, że w 14 procentach ankietowanych firm program 500+ mógł mieć wpływ na decyzje kobiet o odejściach z pracy. Ale równocześnie wywołał inne zjawisko: podwyżki płac.


(e)