Ministerstwo Finansów pracuje nad ewentualną ulgą dla osób płacących podatek liniowy - wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który odniósł się do propozycji podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. W przypadku osób płacących podatek liniowy trudniej jest ulgę czy kwotę wolną skalkulować - ocenił.

Z przewidzianej w Polskim Ładzie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł nie będą mogli skorzystać podatnicy rozliczający się 19 proc. podatkiem liniowym; kwota wolna będzie dotyczyć tylko podatników rozliczających się wg skali - wynika z przekazanych PAP wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Minister Kościński pytany przez Business Insider o ewentualne wprowadzenie korzystniejszych rozwiązań dla przedsiębiorców, którzy płacą podatek liniowy powiedział: Jeszcze pracujemy nad tym.

Dopytywany czy rozważana jest ulga, jakaś kwota wolna dla tych, którzy płacą podatek liniowy, a odczują zmiany ze względu na składkę zdrowotną, szef resortu finansów wskazał: Tak, dokładnie. Ale tutaj jest troszeczkę trudniej skalkulować, jak to zrobić. Bo mamy algorytm, żeby zrekompensować dla tych, co pracują na umowę o pracę, są algorytmy, żeby zrekompensować dla tych, co zarabiają ok. 13 tys. zł, ale to jest trochę trudniej dla tych, co są na ryczałcie czy liniowo.

Kwota wolna dotyczy rozliczenia podatkowego według skali podatkowej. Polski Ład nie wprowadza zmian w tym zakresie. Zmiana zapowiedziana w ramach Polskiego Ładu w zakresie kwoty wolnej dotyczy jej wysokości (podniesienie do 30 tys. złotych) oraz zakresu - w przeciwieństwie do obecnej sytuacji, kwota wolna nie będzie degresywna i dotyczyć tylko mniej zarabiających, ale dotyczyć będzie wszystkich podatników rozliczających się na skali, bez względu na wysokość dochodów podatnika - precyzuje resort finansów.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie II progu z 85,5 tys. do 120 tys. zł, likwidacja odliczania składki zdrowotnej z PIT i uzależnienie jej wysokości od dochodów przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych, inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 mkw. bez formalności.