Stopa bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca wyniosła 4,9 proc. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż w maju – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Według danych resortu w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i kształtowała się w przedziale od 2,7 proc. w województwie wielkopolskim do 7,6 proc. w warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia spadła o 0,2 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem czerwca 2021 r. była niższa o 1,1 pkt proc.

"Od ponad trzech dekad nie było tak dobrej sytuacji na rynku pracy. Tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu. W sierpniu 1990 r. było to 4,5 proc. Udowadniamy, że jesteśmy dobrym rządem na trudne czasy" - komentuje minister rodziny Marlena Maląg.

Według wstępnych danych MRiPS w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych. To 30,5 tys. mniej niż przed miesiącem i 173,7 tys. mniej niż przed rokiem. Po raz ostatni w lipcu 1990 r. w rejestrach urzędów pracy zarejestrowanych było mniej bezrobotnych. Wtedy było to 699 tys. osób.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w maju w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 0,2 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 1,4 proc., po korekcie z -1,3 proc. - poinformował z kolei w najnowszym komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się mdm +0,4 proc.

Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła o 0,2 proc., po +4,0 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +3,9 proc. Teraz spodziewano się -0,3 proc.

Jaka sprzedaż detaliczna w Polsce?

Sprzedaż detaliczna w Polsce w maju wzrosła o 11,2 proc. rdr, po wzroście o 21,1 proc. rdr w kwietniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła o 0,8 proc.

Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale z kolei nie obejmują sprzedaży samochodów.