Mamy nowe dane o inflacji w Polsce. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r. wzrosły rok do roku o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4 proc. (przy wzroście cen usług - o 6,2 proc. i towarów - o 1,1 proc.)" - poinformował GUS.

Inflacja wyniosła w kwietniu 2,4 proc. rok do roku - poinformował GUS. Przed miesiącem było to 2,0 proc.

"W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 proc. (w tym towarów - o 1,1 proc. i usług - o 0,9 proc.).

Miesiąc wcześniej - w marcu - inflacja wyniosła 2,0 proc. Tym samym inflacja urosła w Polsce pierwszy raz od lutego ubiegłego roku.

"W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 8,3 proc.), mieszkania (o 1,5 proc.) oraz żywności (o 1,4 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,45 p. proc., 0,38 p. proc. i 0,37 p. proc." - podkreśla GUS. 

"Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,6 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,15 p. proc." - dodano w komunikacie.

Przypomnijmy, że od kwietnia nie ma już zerowej stawki VAT na żywność. Drożeją więc pieczywo, wędliny, cielęcina, makarony i masło. Bardzo mocno - o 11 procent - w górę poszły ceny soków owocowych.

Niższe są natomiast ceny ryżu, mąki, drobiu, oleju kuchennego i najmocniej cukru - aż ponad 20 procent.

Komentarze ekspertów

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślili, że wzrost inflacji "to efekt m.in. wyższych cen żywności - powrót do standardowej stawki VAT oraz rosnących cen paliw". "W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu inflacji" - zaznaczyli.

"Kwiecień najpewniej był ostatnim miesiącem dużego spadku inflacji bazowej - szacujemy, że spadła z 4,6 do 4,0 proc. W kolejnych miesiącach inflacja bazowa ustabilizuje się na podwyższonym poziomie. Nadal widoczny jest znaczny wzrost cen usług, a utrzymujący się popyt oraz rosnące koszty pracy będą wspierać ten trend" - podkreślili eksperci.

Jak poinformowali, w II połowie roku inflacja wzrośnie do poziomu ok. 5,5 proc. "Główną zmianą będzie odmrożenie cen energii. Szacujemy, że w samym lipcu ceny energii wzrosną o ok. 15 proc. - co podbije inflację o ponad 2 pkt proc. Dotkliwość wzrostu cen rekompensowana będzie przez wypłatę bonu energetycznego" - zaznacza PIE.

"CPI w IV odbiła do 2,4 z 2,0 proc. r/r, głównie przez powrót stawek VAT na żywność. Bardzo szybko rośnie inflacja bazowa (ok 0,5 proc. m/m), m.in. z uwagi na silny wzrost płac. Na obniżki stóp w 2024 najprawdopodobniej nie ma miejsca, co potwierdzają wypowiedzi z RPP" - podkreślili ekonomiści ING.

"Finalne dane o inflacji bez zaskoczenia: +2,4 proc. r/r. Można już dokładniej policzyć inflację bazową i wyjdzie 4,1 proc. r/r. Rozpęd tej miary inflacji widzimy nieco wyżej niż na podstawie danych flash, ale jakoś niespecjalnie inaczej niż w ostatnich miesiącach: +0,4 proc. m/m" - zauważają eksperci mBanku.