"Do końca stycznia zrezygnuję z funkcji szefa AWS" - deklaruje Marian Krzaklewski na zjeździe "Solidarności" w Spale. Lider Akcji chce by wcześniej partie AWS utworzyły federację albo nową organizację grupującą działaczy RS AWS i "Solidarności".

Odejdę do 31 stycznia 2001 roku

Marian Krzaklewski zapowiedział, że podczas zjazdu ogłosi, czy chce kierować związkiem ,czy Akcją Wyborczą Solidarność. Wszyscy czekali na to najważniejsze oświadczenie tego zjazdu. Spekulowano, że Krzaklewski wybierze Związek. Teraz wszystko jest już jasne i wygląda na to, że przewodniczący jest zdecydowany odejść ze stanowiska szefa ale tylko AWS bo o klubie parlamentarnym nie było mowy. Zrobi to jeżeli partie Akcji, również te niechętne mu, jeszcze w grudniu utworzą federację albo jeśli w styczniu bliscy mu politycy stworzą nową organizację na bazie RS AWS. Bez względu na wszystko Krzaklewski deklaruje jednak, że 31 stycznia 2001 roku ustąpi ze stanowiska:

Taką deklarację usłyszeli delagaci zjazdu. Krzaklewski postawił jednak jeden warunek: by partie AWS utworzyły Federację. Jeśli taka umowa nie zostanie podpisana, Ruch Społeczny AWS wraz z Solidarnością powinien stworzyć nową organizację: "Ta deklaracja nie ma dla nas zasadniczego znaczenia" - twierdzi prezes SKL i jeden liderów Federacji AWS - Jan Maria Rokita. "Nas interesują rezultaty:

Zdaniem Rokity, to czy będzie możliwy start ze wspólnej listy całej prawicy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych zależy od tego, czy będzie porządek po stronie związkowo-eresowskiej. Z kolei PPChD chciałaby najpierw wiedzieć, czy "Solidarność" zgodzi się na rezygnację Mariana Krzaklewskiego z funkcji przewodniczącego AWS. "Dla nas Krzaklewski na czele federacji AWS jest nie do zaakceptowania" - twierdzi rzecznik partii Kosma Złotowski. W jego ocenie, PPChD przez cały czas opowiada się za federacją wszystkich ugrupowań tworzących AWS. Z kolei premier Jerzy Buzek złożył deklarację lojalności wobec Mariana Krzaklewskiego mówiąc: "Bez Mariana Krzaklewskiego nie byłoby rządu, którym kieruję". Premier wezwał AWS do jedności i zapewnił, że popiera projekt reformy Akcji przedstawiony przez jej szefa. Premier przestrzegał też, że "próba oderwania związku od wpływu na najważniejsze sprawy kraju jest samobójcza". "Niech nasza szeroka formacja przestanie być wreszcie klubem skłóconych rozbitków politycznych" - mówił premier do delegatów zjazdu. Posłuchaj relacji reportera radia RMF, Konrada Piaseckiego:

]

Działacze Solidarności decyzję Krzaklewskiego przyjęli z umiarkowanym entuzjazmem. Z umiarkowanym bo wszyscy spodziewali się takiego rozwiązania. Jego przemówienie było krótkie: mówił o osiągnięciach AWS-u, przekonywał, że Senat uchwali 40-godzinny tydzień pracy. Nawoływał też zwarcia szeregów w obliczu, jak mówił "marginalizowania związku".

Jeszcze przed przemówieniem Krzaklewskiego, Kaziemierz Janiak mówi, że ważniejsze od pytania: co dalej z Krzaklewskim, jest pytanie: co dalej z AWS. O rozdzielenie funkcji związkowych i politycznych na pewno walczy górnicza Solidarność. Śląsko – Dąbrowska Solidarność przyjęła niedawno uchwałę o zakazie łączenia stanowisk: funkcji związkowych i politycznych Apelowano także o natychmiastowe wyjście Solidarności z AWS. Niektórzy nazywają to ciosem w plecy Mariana Krzaklewskiego, ciosem ze strony jego macierzystego regionu. Kaziemierz Grajcarek nie zgadza się jednak z tą opinią: "To nie jest cios. Marian Krzaklewski już dawno na ten temat się wypowiadał, że jest to potrzebne tylko, że czas i miejsce jeszcze nie takie. Ja myślę, że czas już nadszedł. Na tym zjeździe". Dlatego wszystkich dręczy pytanie jak zareagują delegaci: czy staną murem z liderem czy też zażądają by związek był tylko związkiem zawodowym. Marian Krzaklewski od kilku dni powtarza też, że odpolitycznienie związku to sprawa pilna ale warunkiem jest zapewnienie reprezentacji politycznej Solidarności.

Podjęli uchwałę

Do połowy stycznia powinien odbyć się kongres federacyjny, podczas którego ustalony zostanie wspólny program i nowe władze AWS - taką uchwałę podjęli delegaci 13. Zjazdu Solidarności w Spale. Zgodnie z nią w 3 miesiące po wyborach parlamentarnych przyszła federacja powinna przekształcić się w jednolitą partię polityczną. Jeżeli nie uda się doprowadzić do zwołania kongresu federacyjnego Ruch Społeczny AWS z zaprzyjaźnionymi organizacjami utworzy partię sam.

Gadżety, kalendarze, chorągiewki, piwo - wszystko dla delegata

Zjazd zorganizowano w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale - niewielkiej miejscowości między Łodzią a Warszawą. Tutaj delegaci odcięci są od świata. Pilnuje ich wielu ochroniarzy. Uczestnicy zjazdu mają do dyspozycji dobrą kuchnię, hale sportowe i baseny. Delegaci mają zatem też pozapolityczne życie. Politycy i związkowcy na różne sposoby mogą sobie umilać czas: mogą sobie kupić zjazdowe gadżety. Gorącą atmosferę i rozgrzaną głowę może nieco ochłodzić piwo, po które jak donosi na reporter radia ustawiają się całkiem spore kolejki.

foto Adam Flak RMF

1. Rokita o zjeździe Solidarności

00:10