Disney i Skype to kolejne firmy - które według międzynarodowej grupy dziennikarzy śledczych - z pomocą luksemburskich przepisów unikały podatków od zysków osiąganych w krajach Unii Europejskiej.

​Ponad trzysta firm, w tym Pepsi, Apple, Amazon i Ikea zawarło z władzami Luksemburga tajne umowy w celu ograniczenia płacenia podatków. Informację podały europejskie media, powołując się na ustalenia Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ). czytaj więcej

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ISIJ) podaje, że obie firmy korzystały w latach 2009 do 2013 ze skomplikowanych mechanizmów podatkowych, które pozwoliły płacić efektywne podatki na poziomie poniżej jednego procenta.

Wcześniej konsorcjum ujawniło całą listę korporacji, które z pomocą luksemburskich przepisów, unikały płacenia podatków w Europie. Pierwsze informacje o unikaniu podatków przez firmy działające w Luksemburgu ukazały się w listopadzie i dotyczyły prawie 350 koncernów.

W związku z tą sprawą Parlament Europejski głosował nad wotum nieufności wobec nowego szefa komisji europejskiej Jean Claude Junkera Junker, który był ministrem finansów a potem premierem Luksemburga przez ponad dwadzieścia lat, zapewnił, że nie brał udziału w podatkowych machinacjach

Obecny minister finansów księstwa oświadczył dziś, że przepisy obowiązujące w Luksemburgu są zgodne z międzynarodowym prawem, a konsorcjum zdobyło informacje w - jak to ujął - wysoce wątpliwy sposób. Również zaangażowane w tak zwaną optymalizację podatakową firmy zapewniły, że nie łamały prawa.