Dotychczasowa opozycja będzie chciała postawić Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. To automatycznie oznaczałoby zawieszenie prezesa Narodowego Banku Polskiego w pełnieniu obowiązków - ustalili dziennikarze RMF FM. Podstawą byłby publiczny konflikt Glapińskiego z jednym z członków zarządu banku - Pawłem Muchą.

Do złożenia wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu wystarczą podpisy 115 posłów; do przegłosowania wniosku - połowa Sejmu. Już w poniedziałek 13 listopada podczas posiedzenia nowego Sejmu Platforma, PSL, Lewica i Polska 2050 będą dysponowały taką większością.

Artykuł 11 ustawy o Trybunale Stanu mówi, że już sama uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu szefa banku centralnego powoduje jego zawieszenie. Gdyby został uznany winnym - daje to możliwość jego odwołania.

Podstawą postępowania byłyby zarzuty publicznie stawiane Adamowi Glapińskiemu przez Pawła Muchę. Zarzuca on szefowi Narodowego Banku Polskiego, że nie wypełnia właściwie swoich obowiązków i bezprawnie utrudnia pracę urzędnikom państwowym.

Mucha oskarża NBP

Paweł Mucha twierdzi, że w NBP dochodzi do istotnych naruszeń. Kopie protokołów posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej nie są - zdaniem Muchy - udostępniane części Członków Zarządu NBP. Mucha informuje, że występował w tej sprawie kilkukrotnie, składając pisma do RPP powiadamiające o "niewykonywaniu obowiązków w zakresie współdziałania organów NBP".

Dodał też, że "w praktyce działania organów NBP dochodzi do istotnych i mających kluczowe znaczenie dla funkcjonowania banku centralnego przekroczeń".

Narodowy Bank Polski utrzymuje w swoim oświadczeniu, że "wbrew podnoszonym zarzutom przez Pana Pawła Muchę, Członka Zarządu NBP, a także pomimo postępowania, o którym mowa w ust. 1, Zarząd Narodowego Banku Polskiego wykonuje wszystkie zadania w niezakłócony sposób, skutecznie i zgodnie z prawem". Uchwałę w tej sprawie bank centralny podjął 2 listopada.

15 sierpnia 2022 r. prezydent Andrzej Duda, na wniosek prezesa NBP, powołał Pawła Muchę na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dniem 1 września 2022 r.

Wcześniej (od stycznia 2021 roku) Paweł Mucha pełnił funkcję społecznego doradcy prezydenta. Od 1 stycznia 2021 r. był też doradcą prezesa NBP Adama Glapińskiego, a od czerwca 2021 roku - przewodniczącym Rady Nadzorczej PZU SA.

Opracowanie: