Zimy już nie będzie, twierdzą niemieccy eksperci, a klucze ptaków lecących na północ potwierdzają ich tezę. Temperatura ma się podnieść w Niemczech do 17 st. C. "Wygląda na to, że to już naprawdę koniec zimy" - mówi Gerhard Lux z Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD).

Generalnie minione tygodnie były zbyt łagodne, wręcz za ciepłe jak na tę porę roku i zbyt skąpe były opady śniegu jak na normalną zimę - dodaje niemiecki synoptyk. W odniesieniu do pory roku w minionych miesiącach temperatury były o 2,5 stopnia wyższe niż normalnie - dodaje Gerhard Lux. W Turyngii, Saksonii i Bawarii były wręcz wyższe o 3 stopnie. Pełnego bilansu będzie można dokonać dopiero za kilka tygodni, ale w sumie zima była wyjątkowo łagodna. Zajmie miejsce na liście top-ten od roku 1881 - twierdzi ekspert DWD.

O ile w zimie 2012/2013 meteorolodzy odnotowali 38 dni z opadami śniegu i 58 dni z temperaturą poniżej zera, o tyle tej zimy było tylko 12 dni z opadami śniegu i 35 z minusową temperaturą. Kilkudniowe cykle mrozu trwały tej zimy 5 dni, ubiegłej zimy natomiast 28 dni.

Także meteorolog Dominik Jung z portalu wetter.net twierdzi, że wiosna już za pasem. Niespotykana o tej porze roku ciepła aura będzie się utrzymywała. Najwyższe temperatury w wielu regionach będą oscylowały koło 10 stopni C - przepowiada synoptyk, ostrzegając, że trzeba się jednak będzie mieć na baczności w godzinach porannych. Ponieważ noce są bezchmurne, temperatura może spadać nocą poniżej zera i rankiem może być ślisko na drogach. Ale generalnie w przyszłym tygodniu będzie już cieplej - nawet od 14 do 17 stopni C. Z przedwiośnia przechodzimy od razu w wiosnę.Redakcja Polska Deutsche Welle